SIGNERET THOMIRE OPSATS af forgyldt bronze, gennembrudt kurv båret af klassiske figurer, cylinderformet base med ornamentik og bladværk i let relief. Basen sign. Thomire á Paris. Ca. 1810. H. 64. Diam. 32.
Pierre- Philippe Thomire f. 1751 i Paris, d. 1843.Proveniens: En dansk herregård.Lignende afbildet: Ottomeyer/Pröschel: Vergoldete Bronzen, Klinkhardt & Biermann, 1986. s. 385–387.
Hidrørende fra den svenske del af Bernadotte familien.
Udsøgte møbler, 8. december 2005