2414/​952

Thorvald Bindesbøll, m.fl. (f. København 1846, d. sst. 1908)

Georg Jensen, m.fl. (f. Rådvad 1866, d. Hellerup 1935)

Ti bøger med illustrationer og beskrivelser om dansk sølv. (10)

Bestående af:

1. Poul Dedenroth-Schou: Thorvald Bindebøll og Sølvsmedene. Museet på Koldinghus 1997. 130 sider.

2. Thomas C. Thulstrup: Georg Jensen, Sølv & Design. Gads Forlag 2004. 216 sider.

3. Lise Funder: Dansk Sølv 20. århundrede. Arnold Busk 2004. 240 sider.

4. Svend Erik Møller: Man tager en sølvske. Georg Jensen bestik. 40 sider.

5. Sigurd Schoubye: Hovedvandsæg fra Østslesvig. Tønder Museum 1982. 64 sider.

6. Sigurd Schoubye: Sølvsamlingen i Tønder Museum. Tønder 1980. 42 sider.

7. Flemming Nørgaard: De fiskeformede hovedvandsæg. Arnold Busk 1973, 120 sider. (Solgt af Aarhus Kommunes Biblioteker).

8. Davids Samling: Dansk Kunst og Kunsthåndværk. København 1983. 192 sider.

9. Tre små hæfter Udgivet af Handelsbankes hus i Tønder om Tønder Sølv 100–1900, Østslesvigske hovedvandsæg og Gammelt Dansk Sølv.

10. Divese nyere brochure fra Georg Jensen m.fl.

Moderne kunst og design, 2. april 2024

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK