2041/7003
Figur af drivtømmer i form af siddende, foroverbøjet nøgen mand uden arme. Østgrønland, 20. årh.s første halvdel. H. ca. 5 cm.
Proveniens: Tidligere Bruun Rasmussen Kunstauktioner 34 lot 3522. Her angivet som værende hjemført fra videnskabelig ekspedition til Østgrønland i 1937.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Grønlandsk kunsthåndværk - Mellem myter og mennesker, 5. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag
19 bud