2142/815
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-5/3”. Pendel med konisk fatningshus og hejs af bruneret messing. Skærme af rød/hvid metal, bundskål af matglas. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 50.
Brugsslitage. Ridser, mærker, malingstænk og skævheder. Mellemskærm kraftigt bøjet i topkant. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
23 bud