673/​140

Kristian Zahrtmann (f. Rønne 1843, d. København 1917)

Jomfru Charlotte Dorothea Biehl. 1874. Sign. monogram. 70×55. (A).

H. Chr. Christensens fortegnelse nr. 166. S. Danneskiold-Samsøes fortegnelse nr. 365.Udstillet: Exhibition of the Works of Danish Painters, London 1907 nr. 68. Nyare dansk konst, Liljevalch Stockholm 1919, nr. 50.Afbildet: F. Hendriksen: En dansk kunstnerkreds, 1928, side 152.Proveniens: Borgmester, cand. jur. Gustav Philipsen, København (1905), Grosserer Max Lesters samling, dennes auktion, Winkel & Magnussen 22, 1923 nr. 127, afbildet side 17, Vekselerer C. Bauder (1942).

Malerier, Tegninger & Kobberstik, 29. februar 2000

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

58.000 DKK