2048/235
Tre fodmonterede hjerteformede hovedvandsæg af forgyldt sølv. Mestre Johan Jagenreuter, København 1733–1784, fod stemplet af Peter Harding Sonne, Rønne; Hinrich Wilcken Schorler, guldsmed Næstved 1782–1820 herefter borgerskab Ringsted 1820, d. 1838 og ant. Nicolai Fuchs, borgerskab Københvn 1735. 18.-19. årh. H. 7–8 cm. (3)
Proveniens: Dansk privat samling.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Mindre buler, ridser og mærker.
Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020
Vurdering
Hammerslag
11 bud