2426/​216

Harald Slott-Møller (f. København 1864, d. sst. 1937)

Sovende ung kvinde med Amor stående for enden af sengen. Sign. 3×1904. Bly og vandfarve på papir. Lysmål 24,5×29,5.

Tegningen er en studie til et oliemaleri med titlen “Ungdomsdrømme”, også dateret 1904.

Papiret er gulnet en smule. Undersøgt i ramme.

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.950 DKK

10 bud

1143653 1.950 DKK
800969 1.900 DKK
1143653 1.850 DKK
800969 1.800 DKK
1143653 1.750 DKK
800969 1.700 DKK
1143653 1.650 DKK
800969 1.600 DKK
1143653 1.550 DKK
800969 1.500 DKK