1908/59
Sigvard Hansen (f. København 1859, d. Hellerup 1938)
Kystparti med sol i det blikstille vand. Sign. Sigvard H. 1905. Olie på lærred. 47×72.
Minimale retoucheringer. Områder med tyndere bemaling.
Ældre malerier og møbler, 18. februar 2019
Vurdering
Hammerslag