911/​691

Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)

Fantasivæsen. Sign. Jorn 46, Saxnäs. Olie på masonit. 33×25.

Litteratur: Guy Atkins: “Jorn in Scandinavia 1930–1953”, London, 1968, nr. 469, gengivet side 368. Proveniens: Kunstneren Niels Wedel, Orust, Sverige. Erhvervet direkte fra Asger Jorn og siden nedarvet i familien. Proveniens: Bruun Rasmussen Kunstauktioner, København, Auktion 858, september 2015, kat. nr. 581. Proveniens: Privatsamling, Danmark.

Asger Jorn og Nils Wedels (1897–1967) veje krydsedes, da Jorn lagde planer for en udstilling af dansk kunst i Sverige og Niels Wedel deltog på Høstudstillingen i København, november 1945. I sommeren 1946 rejste Jorn i Sverige og besøgte bl.a. Niels Wedel i Orust nord for Göteborg på vejen til Saxnäs i Lapland. Nærværende værk stammer oprindelig fra Niels Wedels samling, og er formentlig kommet i hans eje under de fælles udstillingsforberedelser eller i forbindelse med Jorns rejser og ophold i Sverige i 1945–46.

CoBrA, 6. december 2022

Vur­dering

200.000–225.000 DKK

Hammerslag

140.000 DKK