905/​726

Bernard Buffet (f. Paris 1928, d. Tourtour 1999)

“Nature morte a la cafetière”. Sign. Bernard Buffet 59. Stemplet på bagsiden David et Garnier samt nummereret 47B. Olie på lærred. 73×92.

Et foto-certifikat signeret Maurice Garnier, Paris, 9. maj 2000, medfølger.

Proveniens: E. David et M. Garnier, Avenue Matignon, Paris (rester af label på bagsiden). Proveniens: Europæisk privatsamling.

Malerier og skulpturer, 7. december 2021

Vur­dering

600.000–800.000 DKK

Hammerslag

600.000 DKK