Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
“Tremmesofa”. To-pers. sofa af bøg med justérbar side. Hynder i sæde og ryg betrukket med lyst ternet uld. Model 1789. Formgivet 1945. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1963. H. 86. L. 162/192. D. 73.
Tremmesofaen med gavlen, som kan slås ned og de karakteristiske lædersnører, er en af Børge Mogensen mest populære modeller. Børge Mogensen tegnede den i 1945, da han sammen med den jævnaldrende Hans J. Wegner indrettede en treværelses lejlighed til Snedkerlaugets Møbeludstilling i København. Sofaen, som kombinerer den klassiske topersoners-sofa med den engelske daybed og den franske chaiselong, var dog for avanceret for efterkrigstidens smag og blev først sat i produktion i 1963 - denne gang med stor succes.
Litteratur: Fredericia Furniture.
Litteratur: Grete Jalk[ Red.]. “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar”, bind 2, side 260–261.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Skind med slitage. Uld med pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 3. august 2021
15 bud