1625/807
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
Cirkulært spisebord med plade af sortlakeret træ, sekspasfod af børstet stål, stamme af forkromet stål. Model A725. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1984. H. 70. Diam. 120.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Plade med ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 21. juni 2016
Vurdering
Hammerslag
10 bud