2043/257
To “Gammelriflet” potageskeer af sølv, en af mester Jørgen Friis, borgerskab Randers 1774, graveret med grevekrone og initialer IS samt fransk ske graveret med det danske Rigsvåben, uidentificerede stempler. 18. årh. L. 29 og 32,5 cm. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag