1509/739
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Bombardement”. PH lysekrone med fem-armet forkromet stel, 2/1 skærme af opalglas, skærmophæng med trådben. Stemplet No. 7185. Udført hos Louis Poulsen, 1999. Diam. 67.
Fremstillet i 1999 i forbindelse med Louis Poulsens 125 års jubilæum.
Certifikat medfølger.
Almindelig brugsslitage. Nogle få ridser og mærker. Defekt overskærm samt fire balanceringe medfølger.
Moderne kunst og design, 24. februar 2015
Vurdering
Hammerslag