2436/352
Samling kinesisk porcelæn, dekoreret i farver med figurer og blomster, bestående af bordlampe, flakon med forgyldt låg, to cikade-bure, segldåse samt urtepotteskjuler. 19.-20. årh. H. 4,5–26. Urtepotteskjuler L. 22. B. 15. (6)
Flakon med hårrevner på siden. Fremstår med alders- og brugsslitage. Undersøgt med montering, uden garanti for skjulte fejl.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. september 2024
Vurdering
Hammerslag