1632/28
Chatol af nøddetræ, overdel med adskillige mindre skuffer, front med skriveklap, hvorunder smal samt tre større skuffer. Baroksform. 20. årh.s midte. H. 173. B. 104. D. 50.
Brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Nøgle medfølger.
Ældre malerier og møbler, 8. august 2016
Vurdering
Hammerslag