872/​18

P. S. Krøyer (f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)

“Kystparti. Bugten ved Amalfi”. 1890. Sign. S. K. Olie på malepap. 12×22.

H. Chr. Christensens fortegnelse over P. S. Krøyers malerier nr. 454.

Udstillet: Kunstforeningen, “P. S. Krøyer 1891–1909”, 1910 nr. 334 (Ni skitser i en ramme).

Den Hirschsprungske Samling og Skagens Museum, “Krøyer i internationalt lys”, 2012 nr. 105 afb. s. 278.

Proveniens: P. S. Krøyers dødsbo. Solgt til Winkel & Magnussen. Grosserer S. Espersen (1923).

Marie og P.S. Krøyer blev gift den 23. juli 1889 i Augsburg hos hendes forældre. Herfra tog de på bryllupsrejse til Stenbjerg i Jylland, hvor de sammen malede ude i det fri. Efter et kort ophold i København tog de videre på bryllupsrejse til Firenze, Rom, Capri og Napoli, hvor Marie lå alvorligt syg i en længere periode, og Krøyer fik ikke malt så meget. I maj kom de til Ravello og her blev Krøyer grebet af fornyet arbejdsglæde og udførte mange små studier på træplader.

Katalognummer 14 er malt på den samme rejse til Italien.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 30. maj 2017

Vur­dering

50.000–75.000 DKK

Hammerslag

340.000 DKK