1519/1728
Buddha af udskåret og delvis forgyldt træ siddende på trone, liggende Buddha af forgyldt og bemalet træ, prydet med spejlfllusser, tempeldanser og Thepanom af forgyldt og grønpatineret bronze samt miniature alterbord af udskåret træ. 20. årh. H. 11–34. (5)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Alterbord falmet.
Varia, 7. maj 2015
Vurdering
Hammerslag
11 bud