Poul Anker Bech (f. Taars 1942, d. 2009)
“Sic Transit”, 1992. Sign. Bech samt sign. på bagsiden P.A. Bech med titel og årstal. Olie på lærred. 105×132.
Litteratur: Inge Mørch Jensen: “Poul Anker Bech”, 2000, gengivet side 75. Litteratur: Birger Raben-Skov “Poul Anker Bech - virkeligheden sat i scene”, 2003, gengivet på dobbeltsider 8–9. Litteratur: Finn Termann Frederiksen: “Det table land”, Randers, 2010, gengivet side 47. Udstillet: “Retrospektiv”, Vejle Kunstmuseum, 2000, kat. nr. 26.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier og skulpturer, 16. juni 2020