Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“PP 701”. Sæt på seks armstole med stel af forkromet stålrør, kopstykke af ask og wengé, sæde betrukket med sort skind. Udført og stemplet hos PP Møbler, 2007. (6)
Præsenteret på Københavns Snedkerlaugs 39. Møbeludstilling på Kunstindustrimuseet 1965. Litteratur: Grete Jalk [red.], “Dansk Møbelkunst gennem 40 år”, 1987, bd. 4, s. 300–303. Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999, s. 120. Per K. Hansen & Klaus Petersen. “Moderne dansk møbeldesign”, 2007, s. 162. Per K. Hansen & Klaus Petersen. “Den store danske møbelguide”, 2005, s. 344. Frederik Sieck, "Dansk Møbelkunst 1999, s. 225.
Minimale brugsspor. God stand.
Moderne kunst og design, 7. januar 2014