891/269
Stort fransk Empire kaminur af forgyldt bronze, urhus med musen Clio med lyre, skive af hvid emalje. Sign. Cailland á Paris. 19. årh.s begyndelse. H. 57. B. 46. D. 20.
Similar clock in the collection of the Royal Palace at Chantilly, north of Paris.
Senere pendul ophæng. Pendul medfølger. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Løst bagben.
Møbler, tæpper og varia, 27. november 2019
Vurdering
Hammerslag