1318/1655
Fem orientalske figurer af sten og delvis bemalet lertøj samt skål af alabast. Skål med mærke under bund. 20. årh. H. 9–15,5. Skål H. 4. Diam. 11. (6)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre afslag og revner. Lertøjsfigur er repareret.
Varia, 2. maj 2013
Vurdering
Hammerslag