2442/731
Dansk møbeldesign
Lænestol med ben af mahogni, betrukket med brunt skind. 1940–50'erne.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker på ben. Nybetrukket.
Moderne kunst og design, 15. oktober 2024
Vurdering
Hammerslag