Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
Armstol af teak, sæde og ryg betrukket med grøn uld. Udført og mærket hos snedkermester Johannes Hansen.
Præsenteret på Københavns Snedkerlaugs 34. Møbeludstilling på Kunstindustrimuseet, den 16. september - 2. oktober 1960.
Litteratur: Grete Jalk [red.], “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar”, bd. 4, s. 122–123. Mobilia nr. 64, november 1960, s. 11.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld med pletter og smuds. Porøst skum.
Moderne kunst og design, 3. december 2019
16 bud