2004/513
Le Corbusier (f. Chaux-de-Fonds 1887, d. Roquebrune-Cap-Martin 1965)
“LC 2”. Et par lænestole med stel af forkromet stål. Hynder i sæde, sider samt ryg betrukket med sort skind. Formgivet 1928. Udført og stemplet hos Cassina. (2)
Stemplet nr. 131652 samt 136109.
God stand med almindelig alders- og brugspatina, herunder overfladeridser og mærker. Skind med enkelte pletter.
Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020
Vurdering
Hammerslag