2004/​513

Le Corbusier (f. Chaux-de-Fonds 1887, d. Roquebrune-Cap-Martin 1965)

“LC 2”. Et par lænestole med stel af forkromet stål. Hynder i sæde, sider samt ryg betrukket med sort skind. Formgivet 1928. Udført og stemplet hos Cassina. (2)

Stemplet nr. 131652 samt 136109.

God stand med almindelig alders- og brugspatina, herunder overfladeridser og mærker. Skind med enkelte pletter.

Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

24.000 DKK

(Autobud) 24.000 DKK
23.000 DKK
(Autobud) 22.000 DKK
21.000 DKK
20.000 DKK