2116/​717

Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)

To bordlamper af lertøj, dekoreret med hhv. uranglasur og turkisfarvet glasur med gråsorte elementer. Kugleformet lampe (oprindeligt en vase) med horisontale indridsninger i relief. Sign. HAK, stemplet Danmark, med spor af papiretiket fra Kähler. H. ekskl. montering 15,5. H. inkl. skærmholder 36,8. Turkisblå lampe sign. HAK, stemplet Danmark. H. ekskl. montering 24. H. inkl. skærmholder 47,5. (2)

Turkisblå lampe: Skræmholder med skævheder, ikke forsynet med ledning. Lampe med uranglasur: Oprindeligt en vase med senere gennemboret hul forneden. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 20. april 2021

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.150 DKK

1.150 DKK
(Autobud) 1.100 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK