2435/​817

Karl Hansen Reistrup (f. Valby 1863, d. København 1929)

Skål af lertøj modelleret med fiske i relief. Dekoreret med rød lustreglasur. Sign. HAK, stemlet Danmark. Udført hos Kähler. H. 8,5. Diam. 26,5.

Brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Slitage i glasur. Enkelte glasurafslag.

Moderne kunst og design, 27. august 2024

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.100 DKK

1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK