2431/833
Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
“Propeltaburetten”. Foldetaburet af bejdset ask med tilhørende bakke. Sæde udspændt med skind. Model 8783. Udført hos Rud. Rasmussens Snedkerier. H. 44. L. 68,5. B. 50. (2)
Litteratur: Gorm Harkær, Klintiana: “Kaare Klint”, bind 2, gengivet og omtalt s. 90.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Ujævnt falmet. Skjolder og pletter.
Moderne kunst og design, 30. juli 2024
Vurdering
Hammerslag
21 bud