1951/​247

Frugtkurv af porcelæn, Meissen, dekoreret i farver og guld, modelleret med henslængt kvinde holdende flettet kurv, prydet med pousserede blomster. Nr. 2858. 19. årh.s slutning. H. 18.

2. sortering. Større reparation på arm. Hanke mangler på kurv. Flere afslag på pousserede blomster. Tå med afslag. Revner og brændingsrevner på kurv.

Ældre malerier, møbler og varia (udskudt), 23. december 2019

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

700 DKK

20 bud

(Autobud) 700 DKK
650 DKK
(Autobud) 600 DKK
550 DKK
(Autobud) 500 DKK
480 DKK
(Autobud) 460 DKK
440 DKK
420 DKK
(Autobud) 400 DKK
380 DKK
(Autobud) 360 DKK
340 DKK
(Autobud) 320 DKK
300 DKK
290 DKK
280 DKK
270 DKK
260 DKK
250 DKK