1951/247
Frugtkurv af porcelæn, Meissen, dekoreret i farver og guld, modelleret med henslængt kvinde holdende flettet kurv, prydet med pousserede blomster. Nr. 2858. 19. årh.s slutning. H. 18.
2. sortering. Større reparation på arm. Hanke mangler på kurv. Flere afslag på pousserede blomster. Tå med afslag. Revner og brændingsrevner på kurv.
Ældre malerier, møbler og varia (udskudt), 23. december 2019
Vurdering
Hammerslag
20 bud