786/​152

Dankvart Dreyer (f. Assens 1816, d. Barløse 1852)

Købt i april 2008 af Museerne på Vestfyn.

“Nedtagelsen fra korset”. Skitse til altertavle i Assens Kirke. Omkring 1840. Usigneret. Olie på træ. 20×16.

Leo Swanes fortegnelse over Dankvart Dreyers malerier nr. 83. Suzanne Ludvigsens fortegnelse over Dankvart Dreyers malerier nr. 114. Udstillet: Kunstforeningen, “Dankvart Dreyer”, 1912 nr. 48. Fyns Stiftsmuseum, Odense, “Dankvart Dreyers Mindeudstilling” 1952 nr. 36. Kunstforeningen, “Dankvart Dreyer” 1989 nr. 66. Proveniens: Ingeniør P. N. Holst. Bagermester Reinhard van Hauens samling.

Malerier, tegninger og grafik, 23. april 2008

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

25.000 DKK