2041/538
Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)
Sofabord med ben af bejdset bøg. Top med to endeklapper af mahogni, underliggende tremmehylde. Udført hos Anton Kildeberg. H. 60,5. L. 69/115 B. 48.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Ene ben mangler messing sko.
Moderne kunst og design, 6. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag