2023/695
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-4,5/3”. Udendørs væglampe af patineret kobber, hvidmalede underskærme. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 45.
Litteratur: “Tænd!”, afb. s. 204.
Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Enkelte afskalninger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 2. juni 2020
Vurdering
Hammerslag
17 bud