Gertrud Vasegaard (f. Rønne 1913, d. 2007)
To ovale skåle af stentøj. Dekoreret med blåglaserede geometriske mønstre samt stregdekorationer. Øverste kanter brunglaserede. Mindste skål indridset monogram for Gertrud Vasegaard. Stor skål sign. monogram for Gertrud Vasegaard samt værkstedsmonogram. Unika. H. ca. 5,5. B. hhv. ca. 21 og 22,7. L. hhv. ca. 21,7 og 24. (2)
Proveniens: Hidrører fra Hanne og Torben Valeurs samling. Erhvervet direkte fra Gertrud Vasegaards værksted i 1960erne.
Største skål: Kant/side med 4 cm. vertikal, gennemgående hårrevne. Undersidens kant med to små afslag - disse er kun synlige når undersøgt fra undersiden. (Undersøgt med UV-lys).
Moderne kunst og design, 14. april 2020