2008/814
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Kuglelamel”. Pendel med lameller af hvidlakeret metal. Designet 1958. I produktion fra 1983. Udført hos Louis Poulsen. H. 38. Diam. 40.
Præsenteret på udstillingen “Glas, Lys og Farver” på Kunstindustrimuseet i 1958.
Litteratur: “Tænd!”, s. 270–71.
Dette emne handles i fuldmoms
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 18. februar 2020
Vurdering
Hammerslag
23 bud