2014/865
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
“Shaker”. Rektangulært spisebord af eg med en tillægsplade. Model C 18. Formgivet 1946. Udført for FDB Møbler. H. 73. L. 160/206,5. B. 81,5. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 31. marts 2020
Vurdering
Hammerslag