2014/​865

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

“Shaker”. Rektangulært spisebord af eg med en tillægsplade. Model C 18. Formgivet 1946. Udført for FDB Møbler. H. 73. L. 160/206,5. B. 81,5. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 31. marts 2020

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

4.400 DKK

(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK
3.800 DKK
(Autobud) 3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK