Hermann Linde (f. Lübeck 1863, d. Arlesheim 1923)
En travl markedsdag i Lübeck. Sign. H. Linde 1889. Olie på lærred. 51×71.
Hermann Linde var en tysk symbolistisk maler, mest kendt for sine orientalske motiver. Indtil 1889 studerede han på akademierne i Weimar og Dresden.
Sat på ny blændramme. Enkelte minimale retoucheringer og farvebortfald. Trænger til en let rens og opstramning af lærred.
Malerier, 9. juni 2020