895/​75

Hermann Linde (f. Lübeck 1863, d. Arlesheim 1923)

En travl markedsdag i Lübeck. Sign. H. Linde 1889. Olie på lærred. 51×71.

Hermann Linde var en tysk symbolistisk maler, mest kendt for sine orientalske motiver. Indtil 1889 studerede han på akademierne i Weimar og Dresden.

Sat på ny blændramme. Enkelte minimale retoucheringer og farvebortfald. Trænger til en let rens og opstramning af lærred.

Malerier, 9. juni 2020

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag