2446/​15

Flad pæreformet lommelærke af brunt glas, knupret overflade. 1/4 pot. Conradsminde Glasværk. 19. årh.s anden halvdel. H. 16,5 cm.

Proveniens: Ingeniør Arthur Erik Rasmussen

Litteratur: Niels Andersen og Torben Errboe: Danske Lommelærker - brændevinsflasker fra 1830–1917. Afbilledet s. 146.

Lille flig slået af på øverste kant. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.400 DKK

818594 2.400 DKK
811085 2.300 DKK
818594 2.200 DKK
811085 2.100 DKK
148399 2.000 DKK