2312/​7096

Nomoli figur af udskåret sten holdende kop. Sierre Leone. H. 24.

Proveniens: Erhvervet af nuværnde ejer i Liberia i 1983.

Afslag på hovedbeklædningen pålimet igen samt afslag på knæ.

Tribal art, 20. marts 2023

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

8.000 DKK

8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK