905/361
Sengustaviansk konsol af forgyldt træ med plade af Garberg granit (porfyrgranit opkaldt efter Garberget i Älvdalens porfyrværk), sarg udskåret med vinløv og rosetter, ben i form af egyptiske monopodier. Sverige, 19. årh.s midte. H. 92. B. 105. D. 54.
Møbler, kunsthåndværk og tæpper, 1. december 2021
Vurdering
Hammerslag