2119/1029
Overpolstret højrygget lænestol betrukket med gult møbelstof, dybthæftet i ryg med knapper, ben af bejdset bøg, forben med messingsko. 1930–1940'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker på ben. Smudsigt betræk med huller og pletter.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
18 bud