Svend Langkilde (, Danmark 20. århundrede)
Lavt skab af Rio-palisander, front med to låger, indvendig med hylder og syv udtræksbakker af teak, beslag af messing. Udført for Illums Bolighus hos Langkilde møbler. H. 66. B. 100. D. 47.
CITES-certifikat gyldigt indenfor EU medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Top med hul i forreste kant ca. 6×3 mm. Top med to større ridser.
Moderne kunst og design, 9. august 2016