2449/​573

Kai Nielsen (f. Svendborg 1882, d. Frederiksberg 1924)

Tre figurer af blanc de chine, hhv. i form af liggende kvinde med barn samt børn med fisk. Sign. Kai Nielsen, kvindefigur ydermere dateret 1912, ene barnefigur med utydelig datering. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl, ene barnefigur stemplet 35. H. 5–11. L. 8,5–18. (3)

Ene barnefigur med afslag på fiskens ene finne.

I Lyngby
Vur­dering

2.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

896810 1.000 DKK