2449/573
Kai Nielsen (f. Svendborg 1882, d. Frederiksberg 1924)
Tre figurer af blanc de chine, hhv. i form af liggende kvinde med barn samt børn med fisk. Sign. Kai Nielsen, kvindefigur ydermere dateret 1912, ene barnefigur med utydelig datering. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl, ene barnefigur stemplet 35. H. 5–11. L. 8,5–18. (3)
Ene barnefigur med afslag på fiskens ene finne.
Vurdering
896810 |