2027/833
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 501 A”. Højrygget lænestol af formbøjet lamineret eg, betrukket med blåt uld. Model GE 501A. Udført og stemplet hos Getama, Gedsted.
Præsenteret på Scandinavian Furniture Fair 1967.
Litteratur: Mobilia nr. 143, juni 1967.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Nogle finérskader.
Moderne kunst og design, 30. juni 2020
Vurdering
Hammerslag