P. S. Krøyer (f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)
“Skagens Hede ved Brovandene”. Sign. S. K. Aug. 91. Olie på træ. 23×32.
H. Chr. Christensens fortegnelse over P. S. Krøyers malerier nr. 489, her er målene dog fejlagtigt vendt om og opgivet som 31×23.
Proveniens: Overingeniør W. Triepke, Marie Krøyers far (1923). Overlæge dr. med. Alice Reyns samling, dennes dødsboauktion, BR 517, 1988 nr. 93, afb. s. 80.
Malerier, 28. februar 2012