Helge Daner Jensen, m.fl. (f. Næstved 1899, d. København 1986)
Nøgenmodel, kystparti med sejlskib ved bro samt opstilling med blomster i vase. Sign. Helge Jensen 51, John V. K. 1924 samt P. Høj Olie på lærred og to vandfarve på papir. 24×13, 56×56 og 47×46. (3)
Maleriet har behov for let overfladerensning.
Moderne kunst og design, 19. februar 2013