873/​310

Signeret helsilke Hereke tæppe, Tyrkiet. Elegant nichedesign med slyngede grene på rød bund, midte med signatur på bund med metaltråde. Ca. 1 mio. kn. pr. m2. 20. årh.s første halvdel. 162×123.

Let slidt. Slidte frynser.

Møbler, varia & tæpper, 20. september 2017

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag