2310/​37

Vilhelm Melbye (f. Helsingør 1824, d. Roskilde 1882)

Kystparti fra Beachy Head. Sign. W. Melby. Olie på lærred. 41×62.

Beachy Head er et kridtnæs i East Sussex, England.

Vilhelm Melbye boede i London fra 1852 til 1866. Herfra tog han hyppigt på udflugter til de engelske kyster.

Krakeleringer og enkelte afskalninger. Trænger til rensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 6. marts 2023

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag