2441/​9068

Et par gustavianske kandelabre af forgyldt bronze, hver med tre lysarme og knælende figurer, baser af hvid og grå marmor . Sverige, 18. årh.s slutning. H. 60. (2)

Proveniens: Samling efter den norske skibsreder Ragnar Moltzau senior.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Den ene er ledløs. Et krøllet ornament mangler på den ene lysarm.

I Lyngby
Vur­dering

20.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?